Puklice
Na napadených větvích jsou nápadné, 4-6mm dlouhé, oválné, vysoce vyklenuté, tmavě hnědé samičí štítky. Přezimující larvy jsou ploché, dlouhé asi 2mm. V letech gradací jsou schopny larvy a samice sáním způsobit prosychání větví, případně i schnutí celých stromů. Jde o polyfágní druh napadající kromě peckovin mnoho dalších druhů dřevin. Prahem škodlivosti je u slivoní výskyt 25 larev puklice švestkové na 1 metr tříletých větví. Při překročení prahu škodlivosti se během rašení slivoní ošetřují napadené sady například olejovými preparáty.
Vývojový cyklus: samičky kladou v květnu a červnu pod štítek několik set až tisíc vajíček. Pohyblivé larvy opouštějí úkryt štítku a rozlézají se na listy. Sají většinou na spodní straně listů. V srpnu až září larvy 2. instaru opouštějí listy a stěhují se k přezimování na větve a kmeny stromů. Po přezimování přelézají larvy na jednoleté větve, kde se přisávají a dokončují svůj vývoj. Po druhém svlékání se vyvíjí v samičky.
Nejprodávanější
Biologický kontaktní insekticidní a akaricidní přípravek s účinností i na padlí, houbové choroby a rzi. Pomerančová silice obsažená v produktu účinkuje taktéž na celou řadu...