Tiplice

Tlice bahenní (Tipula paludosa) a tiplice zelná (Tipula oleracea). 

Tiplice létá na začátku jara od dubna do června (vrchol květen–červen) a druhá generace v pozdním létě od srpna do října. Malé roje, které pravděpodobně slouží jako párové útvary, vznikají ve večerních hodinách, kdy létají těsně nad zemí nad loukami a poli. Vajíčka kladou jednotlivě do kypré, vlhké půdy. Tuto možnost nabízejí vlhké louky, ale také zavlažované zahrady.

Samice může naklást až 1200 vajíček na metr čtvereční. Vajíčka jsou oválná a o něco menší než jeden milimetr. Mají tmavou barvu. Larvy se líhnou asi po 15 dnech. Larvy jsou nahnědlé a první instar je dlouhý tři až čtyři milimetry. Larvy se živí rozkládající se rostlinnou hmotou, ale také jemnými kořeny, a tak mohou způsobit škody.

V noci mohou ovlivňovat nadzemní části rostlin a požírat listy. Vývoj larvy trvá přibližně čtyři měsíce a zahrnuje čtyři instary. Larva je dlouhá několik centimetrů a kuklí se v půdě. Druhá generace tráví zimu v zemi až do pozdního jara nebo začátku léta. Dospělé tiplice mohou přijímat pouze tekutou potravu, jako je nektar, kvůli svému měkkému ústnímu ústrojí. Celý životní cyklus tiplice je až osm měsíců.

Video zde: https://youtu.be/LS3--3dKHJs

Nejprodávanější

NEMASTAR 5mil 3D
 
163 Kč
Nemastar
 
993 Kč
2 položek celkem

Cena

163993
1163993
NEMASTAR 5mil 3D
163 Kč

Biologický prostředek k ochraně zeleniny, polních plodin, pastvin a trávníku před krtonožkami, osenicemi, tiplicemi.

ART00852
Nemastar
993 Kč

Biologický prostředek k ochraně zeleniny, polních plodin, pastvin a trávníku před krtonožkami, osenicemi, tiplicemi.  

ART00851
Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.