Strupovitost jabloně
Parazit napadá listy, květy i plody, zcela výjimečně i letorosty. Na obou stranách listů se vytvoří různě velké skvrny, postižená místa nekrotizují a silně napadené listy žloutnou a opadávají. Obdobné skvrny se také můžou vytvořit na květech i plodech. Silně napadené květy a malé plody opadávají. Na větších plodech jsou různě velké a různě utvářené šedočerné skvrny, v důsledku nestejného růstu postižených a zdravých pletiv dochází k deformacím a praskání plodů. Následně jsou plody napadány hnilobami.
Obzvláště nebezpečné je časné jarní napadení (před květem, v době kvetení a krátce po odkvětu), kdy může dojít k opadu květů či malých plodů. Později napadené plody jsou nevzhledné, často zdeformované a hůře skladovatelné.
Strupovitost se šíří především za deštivého počasí.
Významná jsou všechna preventivní ošetření, která omezují vhodnost podmínek pro šíření onemocnění a širší uplatnění plodových odrůd. Součástí ochranných opatření je také likvidace opadlých napadených listů, na nichž houba přezimuje.
Základem úspěšné chemické ochrany je zvládnutí primárních infekcí (duben-červen), které vyloučí potřebu dalších ošetření. Ochranu je možno provádět preventivně, nebo kurativně na základě sledování průběhu infekcí. Podle lokality a podmínek od vyrašení do června v intervalu 14 dní.
Nejprodávanější
Kontaktní biologický fungicidní přípravek zvyšující odolnost rostlin proti padlí a plísni šedé u révy vinné, padlí a strupovitosti u jadrového ovoce a padlí na zelenině. Po...