Strupovitost hrušně
Parazit napadá listy, květy i plody, zcela výjimečně i letorosty. Na obou stranách listů se vytvoří různě velké skvrny, postižená místa nekrotizují a silně napadené listy žloutnou a opadávají. Obdobné skvrny se také můžou vytvořit na květech i plodech. Silně napadené květy a malé plody opadávají. Na větších plodech jsou různě velké a různě utvářené šedočerné skvrny, v důsledku nestejného růstu postižených a zdravých pletiv dochází k deformacím a praskání plodů. Následně jsou plody napadány hnilobami. Skvrny jsou tmavší, menší a ostřeji hraničené než u strupovitosti jabloně. Na letorostech vznikají šedohnědé skvrny, postupně dochází k odumírání postižených pletiv a vzniká nápadná drsnost kůry. S drsností se můžeme setkat u několikaletých větví. Silně postižené větve mají kratší a slabší přírůstky a mohou odumírat.
Strupovitost hrušně je velmi škodlivé onemocnění, které nepříznivě ovlivňuje kvalitu s množství sklizně. Obzvláště nebezpečné je časné ranní napadení, kdy může dojít k opadu květů a malých plodů. Později napadené plody jsou nevzhledné, často zdeformované a hůře skladovatelné. Při silném napadení dřevních částí jsou nepříznivě ovlivněny přírůstky a plodnost stromů, postupně dochází i k odumírání slabších větvích.
Parazit přezimuje na napadených opadlých listech a na napadených větévkách. Strupovitost se šíří především za deštivého počasí.
Významná jsou všechna preventivní ošetření, která omezují vhodnost podmínek pro šíření onemocnění a širší uplatnění plodových odrůd. Součástí ochranných opatření je také likvidace opadlých napadených listů, na nichž houba přezimuje.
Nejprodávanější
Kontaktní biologický fungicidní přípravek zvyšující odolnost rostlin proti padlí a plísni šedé u révy vinné, padlí a strupovitosti u jadrového ovoce a padlí na zelenině. Po...