Padlí jabloně
Padlí na jabloni tvoří bělavé moučnaté povlaky na letorostech, listech, květech i malých plodech. V důsledku růstu mycelia houby jsou napadené části poškozovány, omezeny v růstu a nakonec zasychají. Při napadení větších plodů dochází k tvorbě síťovité rzivosti plodů.
Padlí přezimuje v infikovaných květních i listových pupenech, odkud se při rašení šíří dál. Infekce většinou začíná od období 1 - 2 týdny před květem a končí v červenci, přispívá jí teplé počasí a vyšší nebo střídavé vlhkosti vzduchu. Nové pupeny jsou infikovány již od konce června, především v červenci.
Původcem padlí je mikroskopická houba, která přezimuje v pupenech. Odtud se šíří především v období asi sedmi až deseti dnů před květem až do července. Pro šíření padlí jabloňového je vhodná vyšší teplota (optimum 22 až 24oC) a vysoká nebo střídavá vzdušná vlhkost (přeháňky, rosy, mlhy).
Preventivní opatření vůči padlí jabloně spočívá ve výběru odrůdy a v odstraňování napadených letorostů a pupenů již při zimním řezu, čímž je redukován primární zdroj infekce. Tento způsob ochrany je úspěšný obzvláště u mladých stromků.
Nejprodávanější
3 položek celkem