Obaleč jablečný (Cydia pomonella)

Obaleč jablečný (Cydia pomonellaje hnědošedý motýl s okrouhlou bronzovou skvrnou na vnějším okraji křídla, jehož larvy napadají plody ovocných stromů. Je jedním z nejvýznamnějších škůdců jabloní. Po proniknutí do plodu tvoří housenka (velikosti až 18mm) typickou chodbičku do středu plodu. Obaleč je vysoce plastický druh schopný se rychle přizpůsobit měnícím se podmínkám.

Napadené plody dozrávají poškozené, mladší plody opadávají. Jedna samice klade 80 - 120 vajíček při minimální teplotě 16°C, během vegetace se u nás vystřídá 1-2 generace.

Let druhé generace obaleče s koncem léta ustává. Po sklizni lze při velkém tlaku obaleče využít podzimní i časně jarní aplikace hlístic Nemapom. Výhodou oproti všem insekticidům je, že v daný okamžik zasahujeme proti celé populaci obaleče.

Plod bývá napaden pouze jednou housenkou. Vstupní otvor housenky je vyplněn suchým trusem housenky. Trus housenky je uvnitř celé délky chodby. Základní zbarvení housenek je růžové.

Malé plody napadené první, jarní generace obaleče opadávají. Plody napadené housenkami druhé, popřípadě třetí generace mohou dozrát. Chodba způsobená žírem housenky je víceméně v celé délce stejně široká, směřuje k jadřinci. Chodba většinou dosahuje až k jadřinci a pak bývají poškozena i semena. Jablka a hrušky napadené obalečem jablečným bývají druhotně velmi často napadány monilií.

Jedná se o přezimující housenku, je tedy dobré stromy ošetřit jak na podzim, tak na jaře produktem Nemapom. Housenka přezimuje v zámotku v prasklinách borky na kmeni. V intenzivních výsadbách také v půdě, pod trsy trávy a ve velkokapacitních bednách. Na jaře se housenky kuklí. Motýly se líhnou na konci dubna a v květnu. 

Obaleč_jablečný_1Obaleč_jablečný_2

Nejprodávanější

DELTASTOP
 
183 Kč / ks
Cydia
 
39 Kč / ks
Nemapom
Nemapom 50mil ( na 30-50 stromů)
Zahájení prodeje začátkem března
Kód: ART00756
 
993 Kč / ks
5 položek celkem

Cena

39993
139993
DELTASTOP
183 Kč / ks

Feromon se šíří vzduchem a působí na vzdálenost několika desítek, někdy i stovek metrů. Feromonový odparník (syntetický feromon ve vhodném nosiči) je spolu s lepovou...

Kód: ART00374
Cydia
39 Kč / ks

Náhradní feromonový nosič do lapáků na obaleče jablečného. 

Kód: ART00495
Nemapom
Nemapom 50mil ( na 30-50 stromů)
Zahájení prodeje začátkem března
993 Kč / ks

Biologický prostředek s živými makroorganismy Steinernema feltiae k ochraně před obalečem jablečným. Detailní informace o produktu v souvisejících souborech - návod na použití...

Kód: ART00756
Nemapom
Nemapom 10mil - (na 7-10 stromů)
Zahájení prodeje začátkem března
192 Kč / ks

Biologický prostředek s živými makroorganismy Steinernema feltiae k ochraně před obalečem jablečným. Přípravek zároveň může pomoci i v ochraně proti nesytce jabloňové...

Kód: ART00755
LEPINOX PLUS
176 Kč / ks

Lepinox plus je selektivní biologický insekticid proti housenkám škodlivých motýlů (zavíječ zimostrázový, obaleči, makadlovka Tuta absoluta, černopáska bavlníková, bělásek...

Kód: ART00570

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.