Molice
Existují dva druhy molic, které napadají mnoho plodin. Molice bavlníková (křídla do špičky) a molice skleníková (křídla kulatá). Rozdíl je v postavení křídel. Tabáková má křídla připojena k tělu, molice skleníková má křídla rovnoběžná s povrchem listu. Celý životní cyklus molice trvá od 15 až do 40 dnů.
Vývoj:
Světlá, postupně tmavnoucí vajíčka mají kuželovitý tvar, voskový obal a obvykle jsou kladena do tvaru kruhu. Vajíčka jsou kladena na spodní straně listů do štěrbin nebo průduchů. Po zhruba 7 dnech se líhnou larvy která mají 4 stádia vývoje. Dospělci jsou schopni života 3-6 týdnů. Během nich je samička schopna naklást až několik set vajíček.
V posledních studiích se uvádí, že ve sklenících přezimují všechna vývojová stádia škůdce (na konci i začátku sezóny doporučujeme dezinsekci skleníků). Nejškodlivější je na podzim, neboť právě tehdy dosahuje nejvyšší početnosti.
Příznaky napadení: Že jsou naše rostliny napadené tímto škůdcem poznáme podle vylétávajících mušek zpod listů či přítomnosti dospělců i larev sajících ve skupinách na spodní straně listů. Na napadených listech se tvoří žluté skvrny, postupně zežloutnou celé listy, které odumírají. Vyskytuje-li se škůdce ve vyšší hustotě, může nastat chřadnutí rostlin a vadnutí listů. Není vyjímkou úhyn celých rostlin.
Molice je přenašečem virových chorob rostlin (např. virová mozaika okurky), což je podle některých hlavní důvod škodlivosti těchto živočichů. Při sání mízy navíc do lýka uvolňují toxické látky, které se pak šíří do celé rostliny. To v rostlině způsobuje metabolickou nerovnováhu a celkové oslabení, chlorózu a změny na květech a plodech. Pokud jde o nepřímé poškození, melasa vylučovaná nymfami umožňuje na listech růst hub. Tato plíseň funguje jako clona a snižuje fotosyntentickou schopnost rostliny.
Je velmi přizpůsobivá k používaným insekticidům.
Nejprodávanější
Biologický kontaktní insekticidní a akaricidní přípravek s účinností i na padlí, houbové choroby a rzi. Pomerančová silice obsažená v produktu účinkuje taktéž na celou řadu...