Vrtule třešňová (Rhagoletis cerasi)

Pupária vrtule přezimují v půdě, kde spočívají 9 měsíců. Líhnutí dospělců je rozvleklé, probíhá v květnu a červnu. Vrtule třešňová je drobná, asi 3–4 mm dlouhá, černožlutě zbarvená moucha. Křídla jsou průhledná s nápadnými kouřovými pruhy. Samičky začínají asi po 10 dnech od líhnutí z kukly klást na žloutnoucí třešně vajíčka. Během těchto deseti dnů ale i později v průběhu kladení, vyhledávají vrtule zdroje nektaru, tzn. květy. Larvy žijí v třešních asi 3 týdny, pak vylézají z plodů, padají na zem a zalézají do půdy, kde se kuklí. Na zastíněných místech je líhnutí oproti oslněným místům zpožděno. Pro určení termínu ošetření vyvěšujeme žluté lepové desky.

Desky je vhodné umísťovat na slunečnou stranu stromu (nikoli ze severu) v době, kdy plody začínají žloutnout nebo těsně předtím. Do žlutých plodů vrtule nejraději kladou vajíčka. Orientačně je to v době, kdy kvete černý bez. V bezprostřední blízkosti lepových desek je vhodné pro větší efekt odstranit listy a okolní plody.

Pro smysluplný účinek je na velký strom potřeba umístit asi 10 desek.

Monitoring výskytu dospělců se provádí v červenci a srpnu pomocí žlutých lepových desek natřených lepem nebo pozorováním výskytu dospělců na listech a plodech (osluněná část koruny).

Žluté lepové desky rozvěšené ve velkém počtu na vnější, osluněné straně koruny a svinuté rohy k sobě nebo ve tvaru kříže slouží částečně k přímé ochraně - zahubí samice před vykladením vajíček. Účinnost desek se zvýší přidáním návnady - octanu amonného.

Z preventivních metod lze využít sběr a otrhávání napadených ořechů s larvami, což sníží výskyt dospělců v následujícím roce. Napadené ořechy je možné spálit nebo zakopat hluboko do půdy, aby dospělci nemohli proniknout na povrch.

Nejprodávanější

4 položek celkem

Cena

140993
1140993
nemacare 3D
163 Kč

Biologický prostředek obsahující parazitické hlístice proti larvám květilek, dřepčíků, pochmurnatky mrkvové, osenicím, molíku česnekovému, chřestovníčku obecnému a vrtuli...

ART00927
LAPACE VRTULE TRESNOVE
140 Kč

Žluté optické lapače s nevysychavým lepem. 4 kusy desek o velikosti A4. Vhodné jsou i na odchyt vrtule ořechové.  

ART00547
NemaGreen
993 Kč

Biologický prostředek k ochraně pastvin a trávníků před chrousty.  

ART00848
nema care 50mil
993 Kč

Biologický prostředek obsahující parazitické hlístice proti larvám květilek, dřepčíků, pochmurnatky mrkvové, osenicím, molíku česnekovému, chřestovníčku obecnému a vrtuli...

ART00928

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.