Přírodní ochrana pro zahrádky bez chemie

Vrtule třešňová (Rhagoletis cerasi)

Nejprodávanější

LAPACE VRTULE TRESNOVE
Lapače vrtule třešňové 4 ks
Skladem
Kód: ART00547
 
126 Kč / ks
1 položek celkem
LAPACE VRTULE TRESNOVE
126 Kč / ks

Žluté optické lapače s nevysychavým lepem.

Kód: ART00547

Druh mouchy, která létá od poloviny května do druhé poloviny června a klade vajíčka pod slupku nezralých nebo dozrávajících třešní. Samička kladélkem napichuje plod, klade do něj jedno vajíčko. Z něj se vyvíjí bílá larva, která se živí dužninou, opouští plod a zavrtává se to země, kde se kuklí. Plody v místě napadení měknou, zahnívají a poté opadají. Při vysokém napadení je tento škůdce velmi škodlivý a dokáže výrazně ovlivnit úrodu. Pro určení termínu ošetření vyvěšujeme žluté lepové desky.

Desky je vhodné umísťovat na slunečnou stranu stromu (nikoli ze severu) v době, kdy plody začínají žloutnout nebo těsně předtím. Do žlutých plodů vrtule nejraději kladou vajíčka. Orientačně je to v době, kdy kvete černý bez. V bezprostřední blízkosti lepových desek je vhodné pro větší efekt odstranit listy a okolní plody.

Pro smysluplný účinek je na velký strom potřeba umístit asi 10 desek.

Monitoring výskytu dospělců se provádí v červenci a srpnu pomocí žlutých lepových desek natřených lepem nebo pozorováním výskytu dospělců na listech a plodech (osluněná část koruny).

Žluté lepové desky rozvěšené ve velkém počtu na vnější, osluněné straně koruny a svinuté rohy k sobě nebo ve tvaru kříže slouží částečně k přímé ochraně - zahubí samice před vykladením vajíček. Účinnost desek se zvýší přidáním návnady - octanu amonného.

Z preventivních metod lze využít sběr a otrhávání napadených ořechů s larvami, což sníží výskyt dospělců v následujícím roce. Napadené ořechy je možné spálit nebo zakopat hluboko do půdy, aby dospělci nemohli proniknout na povrch.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.