Rzivost hrušně

Původcem zmíněné rzivosti je mikroskopická houba Gymnosporangium sabinae, která je dvoubytná, tzn., že ke svému vývoji potřebuje dva hostitele. Jedním je hrušeň s druhým některé druhy jalovců. Čím rostou hrušně a hostitelské jalovce blíže, tím intenzivněji jsou poškozovány. Především jsou to jalovec prostřední, jalovec chvojka, jalovec čínský a jalovec skalní. V žádném případě to nejsou tůje, cypřiše nebo cypřišky. Zbytečné je tyto druhy na zahradách likvidovat.

Původce rzivosti přezimuje na zmíněných jalovcích.  V době květu hrušní se na nich vytvoří rosolovité a za sucha prášivé útvary. V nich se vytvoří zimní výtrusy , které hrušně infikují.  Jestliže je v tuto dobu vlhké a deštivé počasí, pak je infekce silná a napadení velmi výrazné.  Na infikovaných listech hrušní se vytvářejí typické oranžové skvrny s drobnými černými tečkami na vrchní straně a bradavičnatými útvary na spodní straně listů. V těch se vytvářejí výtrusy, které koncem léta a na podzim zpětně infikují jalovce.

Při silné infekci se snižuje asimilace, což negativně ovlivňuje růst a velikost sklizně a jakost plodů.

Základem ochrany je dostatečná izolace mezi oběma hostiteli (minimálně 200m, lépe 500m). Současně se doporučuje odstraňovat napadené větve jalovců nebo silně napadané jalovce. Ve smíšených ovocných a okrasných výsadbách upřednostnit nehostitelské druhy a odolné kultivary jalovců.

 IMG_20211109_124146_244 (002) rez

 

Nejprodávanější

champion
Champion 2x40g
Skladem
Kód: ART00862
 
105 Kč
1 položek celkem

Cena

105106
1105106
champion
105 Kč

Fungicidní postřik ve formě hydroxidu měďnatého.

Kód: ART00862
Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.