Rzivost hrušně

Původcem zmíněné rzivosti je mikroskopická houba Gymnosporangium sabinae, která je dvoubytná, tzn., že ke svému vývoji potřebuje dva hostitele. Jedním je hrušeň a druhým některé druhy jalovců. Čím rostou hrušně a hostitelské jalovce blíže, tím intenzivněji jsou poškozovány. Především jsou to jalovec prostřední, jalovec chvojka, jalovec čínský a jalovec skalní. V žádném případě to nejsou tůje, cypřiše nebo cypřišky. Zbytečné je tyto druhy na zahradách likvidovat.

Původce rzivosti přezimuje na zmíněných jalovcích.  V době květu hrušní se na nich vytvoří rosolovité a za sucha prášivé útvary. V nich se vytvoří zimní výtrusy , které hrušně infikují. Jestliže je v tuto dobu vlhké a deštivé počasí, pak je infekce silná a napadení velmi výrazné.  Na infikovaných listech hrušní se vytvářejí typické oranžové skvrny s drobnými černými tečkami na vrchní straně a bradavičnatými útvary na spodní straně listů. V těch se vytvářejí výtrusy, které koncem léta a na podzim zpětně infikují jalovce.

Při silné infekci se snižuje asimilace, což negativně ovlivňuje růst a velikost sklizně a jakost plodů.

Základem ochrany je dostatečná izolace mezi oběma hostiteli (minimálně 200m). Současně se doporučuje odstraňovat napadené větve jalovců nebo silně napadané jalovce. Ve smíšených ovocných a okrasných výsadbách upřednostnit nehostitelské druhy a odolné kultivary jalovců.

 IMG_20211109_124146_244 (002) rez

 

Nejprodávanější

Prev gard
PREV-GARD®
Objednáno
ART00960
 
198 Kč
champion
Champion 2x40g
Skladem
ART00862
 
119 Kč
2 položek celkem

Cena

119198
1119198
Prev gard
Novinka Tip Doporučujeme
PREV-GARD®
Objednáno
198 Kč

Biologický insekticidní a akaricidní přípravek s účinností i na padlí, houbové choroby a rzi. Pomerančová silice obsažená v produktu účinkuje taktéž na celou řadu škůdců...

ART00960
champion
119 Kč

Fungicidní postřik ve formě hydroxidu měďnatého.

ART00862
Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.