Kadeřavost broskvoně

Příčinou kadeřavosti broskvoně je patogen Taphrina deformans.

Napadány jsou především listy, méně často letorosty, výjimečně i květy a plody. Na listech zpočátku mírně, později nápadně vypouklé, světlezelené nebo červené puchýře, dochází ke zkadeření listů. Především na spodní straně napadených listů se v červnu vytváří bělavý povlak. Postižené listy usychají a opadávají. Napadené letorosty přestávají růst, dochází ke zduření, deformacím a praskání. Silně poškozené letorosty zasychají. Na plodech vznikají červenofialové, lesklé okrouhlé skvrny často s nepravidelným okrajem.

Při silném napadení a významného oslabení stromů jsou velice důležitá všechna opatření, která podporují rychlou regeneraci stromů (přihnojení dusíkem, za sucha závlaha). Základní je ošetření v období nalévání pupenů. K tomuto ošetření jsou nejvhodnější měďňaté fungicidy.

Pokud je po vyrašení teplé počasí, které zajistí rychlý vývoj hostitele, je dostačující jedno ošetření. Dojde-li však po vyrašení k ochlazení, které zpomalí počáteční vývoj hostitele a prodlouží infekční období, je nutno ošetření opakovat. Počet ošetření, termíny a interval musí zohlednit trvání infekčního období (rašení až konec kvetení) a průběh počasí. Pozdější ošetření než v období těsně před květem není v našich podmínkách účelné. Vysoké účinnosti se dosahuje i při podzimním ošetření základním postřikem po opadu listí, nejčastěji v listopadu. 

 

Kaderavost-broskvone

Nejprodávanější

champion
Champion 2x40g
Skladem
Kód: ART00862
 
105 Kč
1 položek celkem

Cena

105106
1105106
champion
105 Kč

Fungicidní postřik ve formě hydroxidu měďnatého.

Kód: ART00862
Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.