Problematika

Problematika  /  Ze života píďalek

Housenky píďalek jsou známé hned ze dvou důvodů. Prvním důvodem je jejich charakteristický „píďalkovitý“ pohyb, druhý důvod už tak roztomilý není.  Jejich housenky mohou působit škody tím, že se živí na pupenech, mladých listech, květech i plodech ovocných i okrasných dřevin. Píďalky jsou běžně se vyskytující hmyz, ale když jim okolnosti dovolí, přemnoží se. Zejména housenky píďalky podzimní jsou známé možností rychlé intenzivní gradace a s tím související škody na rostlinách. Druhý z významných škůdci této skupiny listových škůdců je píďalka zhoubná.


Během dubna, při rašení pupenů, se začínají z vajíček v jejich blízkosti líhnout housenky a začnou se živit. Žír pokračuje zhruba do června, pak se na vlákně spustí do půdy a tam se zakuklí. Nejvhodnější termín k ošetření je tedy na jaře při výskytu nejmladších housenek. Pokud k tomu zvolíte biologický postřik, např. Lepinox Plus, zbavíte rostlinu housenek selektivně, aniž byste ohrozili užitečný hmyz.


Další možnost zasáhnout do početnosti píďalek přichází na podzim, kdy bezkřídlé samičky těchto motýlků lezou po kmenech nahoru do větví klást vajíčka na přezimování. To je příležitost vychytávat je na lepové pásy a jim podobné překážky z nevysychavého lepu (aplikace od konce září do poloviny října, ponechat na kmeni do cca května). Ten je k dostání ve dvou formách, buď v klasickém balení k nanášení špachtlí nebo i ve spreji.

 

 

 

i2_kopie.jpg i1.jpg