Problematika

Problematika  /  Ochrana proti lalokonoscům

Rododendrony, azalky, ale i růže, bobkovišně a třeba i tis - lalokonosec si příliš nevybírá, co okouše. Brouk je aktivní především v noci, přes den se ukrývá. A takovou spoušť, jakou po sobě nechávají dospělí brouci lalokonosců na nadzemních částech rostlin, umí natropit i jejich larvy tam, kde není vidět - na kořenech. Larvy jsou asi 1 cm velké, rohlíčkovité, krémově zbarvené s hnědou hlavičkou.


Přezimující larvy se na jaře kuklí a dospělci se z nich líhnou v květnu a červnu. Právě na jaře je tak vhodný čas přidat do zálivky napadených rostlin přípravek Nematop. Ten obsahuje parazitické hlístice Heterorhabditis bacteriophora, které potřebují ke svému vývoji larvy nebo kukly brouků lalokonosců.


Ideální podmínky v půdě pro úspěšnou parazitaci larev jsou až tehdy, když je půda prohřátá na 12 až 25°C po několik hodin denně a je stále promokřená. Hlístice aktivně po čichu vyhledávají hostitelské larvy, které do 48 hodin po napadení hynou a v jejich těle pokračuje vývoj další generace hlístic. Takto může ochrana probíhat až šest týdnů.


Druhé období možného ošetření parazitickými hlísticemi příjde ještě poté, co se vylíhnou larvy z vajíček, které nakladly samičky v létě – od srpna do cca poloviny října.