POZOR: Zavíječ zimostrázový - druhá generace řádí naplno

Doporučujeme všem majitelům zahrad, zahradnickým prodejnám a správám zeleně velmi pečlivě kontrolovat buxusy/krušpánky/zimostrázy.

V měsíci červenci je velmi silná druhá generace zavíječe zimostrázového - škůdce zavlečeného z Asie. Napadení se v různých částech republiky může lišit. Druhá generace je rozvleklejší, to znamená, že na keřích lze najít housenky různých stádií od 1 cm velikosti až po 3 cm, ojediněle i ve fázi kukly. Ošetření je velmi nezbytné, housenky jsou při těchto teplotách velmi aktivní a keře dokáží zlikvidovat velmi rychle.

Jakmile housenky na keři objevíte, je třeba co nejdříve provést postřik. Velice dobře fungují prostředky na bázi Bacillus thuringiensis (biologický přípravek Lepinox Plus). Bakterie napadá trávicí trakt housenky, která přestává žrát  a do několika dnů hyne. Přípravek má široké použití na všechny škodlivé housenky motýlů (řád Lepidoptera) a díky nulové ochranné lhůtě je ideální pro použití na plodinách určených ke konzumaci (zelenina, drobné ovoce, ovocné stromy, réva,...)

Housenky zavíječe zimostrázového se drží uvnitř keře, je tedy třeba keře prohlížet velmi pečlivě.

 

i20563092_1768313916516416_486415452_n.jpg